Rouška s filtrem

je složitějším typem roušky. Je obvykle dvouvrstvá a má kapsu pro vložení filtru. Roušku je doporučeno šít ze 100% bavlny, která sama o sobě má filtrační schopnosti na úrovni asi 60 % účinnosti. Pokud tedy máte například dvouvrstvou roušku a navíc ještě vložíte funkční filtr, ochranná funkce roušky roste (v závislosti na typu filtru a míře provlhnutí - na to pozor).

UPOZORNĚNÍ: Jakmile rouška zvlhne, ztrácí funkci a je třeba ji okamžitě vyměnit. Náhradní roušku tak mějte vždy po ruce.

Na co myslet při nákupu či šití roušky:

Rouška musí pevně přiléhat k obličeji, proto by měla mít integrovaný tvarující drátek pro nos, stejně jako mají respirátory. Drátek by měl jít vyndat. Materiál celé roušky by měl ideálně vydržet i sterilizaci horkou párou či vyvaření, je tedy lepší rouška na bavlněné tkaničky než gumičky.

6 rad o látkových rouškách ze SZÚCo o rouškách píší:

Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou COVID-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční.

Roušky snižují pravděpodobnost nákazy, pokud respirátor nemáte, dává jejich použití smysl. Podobně chirurgická rouška – není spolehlivou ochranou, ale snižuje pravděpodobnost nákazy. Naučte se je ale nasazovat a sundávat.

Je pravda, že rouška nechrání stoprocentně před virem toho, kdo ji nosí. V tomto okamžiku jde ale hlavně o to, aby se zpomalilo šíření viru v celé společnosti. I kdyby rouška nebo šátek pomohly třeba jen o několik procent, může to v celkovém počtu obyvatel naší země znamenat méně nakažených. A to může být rozhodující ve chvíli, kdyby byly nemocnice přeplněné.

Aktuality o rouškách s filtrem:

Kde si můžu roušku sehnat?

V ČR se momentálně nedají koupit ani respirátory ani chirurgické roušky. Je ale možné si roušku vyrobit doma, nebo poptat takto doma vyrobenou roušku např. přes damerousky.cz nebo facebookové skupiny např. Šije celé Česko nebo Tvůrci šijí roušky. Pokud tedy potřebujete roušku ušít či koupit, dejte prosím přednost roušce s filtrem, která může pomoci ochránit i Vás.

Příklady jak vyrobit roušky s kapsou: