FILTRY do roušek i respirátorů

Filtry můžeme rozdělit do dvou typů. Fyzikální, které fungují jako mechanická bariéra a filtry, které díky svému složení deaktivují viry - ničí je. Nabízíme přehled všech možných filtrů, alternativ filtrů i teorie o funkčnosti filtrů.

1) Filtr z netkané textilie melt-blown:

K 9.4.2020 jediné certifikované filtry na trhu. Jsou výsledkem spolupráce s Technickou Univerzitou Liberec (TUL). Prodává výrobce - Adler zde.
Jedná se o hydrofobní filtrační materiál typu melt-blown v gramáži 30g/m2 Dodávají se ve třech velikostech rolí. Látka má šířku 20 cm a lze ji do požadované velikosti nastříhat nůžkami.
Filtr je možné vložit do látkové roušky s kapsou či 3D polomasky jakékoliv velikosti. My však doporučujeme látkovou roušku s kapsou podle TULroušku s kapsou podle TUL.
Filtr zajistí okamžitou ochranu před bakteriemi, vlhkostí, viry, plísněmi. Je srovnatelný s filtry FFP1, má min. 81% účinnost při záchytu, k čemuž mu pomáhá elektrostatické nabití.
Určeno pro jednorázové použití - nelze vyprat ani 100% dezinfikovat. Cena jednoho filtru cca 20x15cm se v závislosti na objednané velikosti role pohybuje kolem 2 Kč.
Rozhovor s prof. Šedlbauerem z IDNES naleznete zde.
VŠECHNY INFORMACE O MATERIÁLU A VZNIKU PROJEKTU: v Ivysílání odpovídá prof. Šedlbauer (TUL) a jeho žena Anna (LoktuShe), můžete shlédnout zde.2) Filtr se solnou vrstvou (s NaCl)

TEORIE V PRAXI? Autoři kanadské studie přišli na to, že když svůj filtr do roušky vymácháte v silném roztoku obyčejné kuchyňské soli, tak z toho uděláte skvělou antivirovou ochranu. Filtrace virů je cca 40-70% ale hlavně, ani proniklé viry chřipky nebyly již schopné vyvolat nemoc! A dále na filtru je do5ti minut zabito 99.9% virů a do hodiny všechny. A druhá skvělá věc je, že ochrana funguje i za vlhka a celý den.
Samozřejmě to nebylo testováno proti aktuálnímu coronaviru, ale je obrovská šance, že to bude fungovat stejně (princip je fyzikální-vysoký osmotický tlak destabilizuje proteiny).
NÁVOD NA DOMÁCÍ VÝROBU FILTRU PODLE TOHOTO KONCEPTU JE DOLE
Pozor!!! postup je pravidelně editovaný docentem Polzerem a již se liší od článků v médiích: Novinky.cz, DeníkN.cz, TN.nova.cz
V praxi je otestována výroba dle návodu a celodenní nošení (černá bavlněná rouška s filtrem s NaCl za celý den nezvlhla!!!) po celý týden - bez podráždění pokožky!3) Filtr z nanovlákna (TUL)

Technická univerzita v Liberci přišla s řešením - filtr z nanovláken, který se dá vložit do bavlněné, podomácku vyrobené roušky.
V současné době je dodáván mezi IZS (integrované záchranné složky) Libereckého kraje, kde se tento produkt plně osvědčil. Studenti TUL zveřejnili výzvu všem pro lidi k výrobě standardizovaných roušek i firmám k výrobě filtrů.
Filtr je převážně na jedno použití. Jeho účinnost klesá s dobou nošení. Maximální ochranu poskytuje v intervalu 4-6 hodin. Záleží na "míře opotřebovávání" - jak člověk dýchá, zda-li sportuje a další faktory. Pokud filtr použijete na krátkou procházku či si jen odskočíte na menší nákup (1-2 hodiny), lze ho následně použít znovu.
Náklady by neměly překročit cenu 10 Kč za kus. Upravovat velikost filtru se může nůžkami. Ovšem je třeba dodat, že velikost filtru 20x15 cm byla speciálně navržena Textilní fakultou TUL a sice za tím úmyslem, aby u dospělých poskytovala co nejvyšší možnou ochranu - aby dokázala obalit většinu tváře, nejlépe od očí až ke středu krku.
FILTR ZATÍM NENÍ PRO BĚŽNÉ OBČANY DOSTUPNÝ.

Filtry z nanovlákna od jiných firem se již dají koupit v síti lékáren, šijí se i přímo roušky. Filtry by měly mít vysokou účinnost, běžně na úrovni FFP2. Je třeba dávat pozor na podvodné prodejce a ověřit si, zda má firma výrobky certifikovány.

4) HEPA filtry a sáčky do vysavačů

Jsou různé typy HEPA filtrů, doporučuje se HEPA12 a 13, které by měly mít úroveň filtrace FFP3
HEPA filtry je ale velmi těžké prodýchnout, proto se jako filtry do roušek nehodí. Skládané s velkou plochou je možné využít s vhodným nástavcem do polomasek, masek či 3Dtisk výrobků.
Do roušek se dají použít sáčky do vysavačů. Filtrace je na vysoké úrovni, ale liší se opět dle druhu výrobku i výrobce.
RIZIKO HROZÍ U SÁČKŮ DO VYSAVAČE KTERÉ OBSAHUJÍ SKELNÁ VLÁKNA (OBVYKLÉ V ZAHRANIČÍ), PŘI POUŽITÍ HROZÍ VDECHNUTÍ A POŠKOZENÍ PLIC!5) Filtr s nanostříbrem (s Ag)

POZOR NA PRODEJCE FILTRŮ ČI ROUŠEK S NANOSTŘÍBREM
To, že nanostříbro funguje antibakteriálně je ověřeno. Bohužel ale nemáme žádné relevantní studie ohledně antivirového účinku.
Je zadán podnět na okoronaviru.cz a čekáme na vyjádření.
Materiály s nanostříbrem existují, ale využívají se jako např. antimikrobiální textil či sterilní krytí.
Pro potřeby filtru do roušek by mohly být cytotoxické - tedy při dýchání se mohou uvolňovat částice a v plicích poškozovat tkáně.
BEZ PŘÍSNÝCH ATESTŮ PRO EXPOZICI PŘI DÝCHÁNÍ TEDY ROZHODNĚ NEDOPORUČUJEME!6) Alternativy filtrů - kabinový filtr a filtr do kočičích záchodů

Kabinový filtr - filtr do klimatizací v autech. Může být řešením a možnou alternativou. Podrobné informace si můžete přečíst v článku IDNES.
Filtry do kočičích záchodů by měly teoreticky splňovat podobná kritéria.
Bohužel se značně liší kvalita filtrace dle výrobců i konkrétně druhů zboží. BUDE TEDY PROBÍHAT TESTOVÁNÍ JEDNOTLIVÝCH VÝROBKŮ, VÝSLEDKY POSTUPNĚ ZVEŘEJNÍME


7) Filtr z uhlíkové textilie (C)

Uhlíkové textilie se převážně používají do tzv. kompozitových materiálů pro výrobu např. letadel.
Dále se tento materiál po certifikaci může využívat i jako sterilní zdravotnické krytí.
Z hlediska filtrace by možná mnohé materiály splňovaly nepropustnost pro částice o velikosti virionů, ale bohužel materiál je poměrně křehký a pro účely filtrů do roušek by mohl být při neopatrné manipulaci i zdraví škodlivý. Hrozí to, že bychom mohli vdechnout úlomky vlákének a vlivem podráždění by se pak mohlo vyvinout onemocnění plic.
BEZ ZDRAVOTNÍCH ATESTŮ PRO EXPOZICI PŘI DÝCHÁNÍ NEMŮŽEME DOPORUČIT8) Elektrostatický filtr

TEORIE V PRAXI? "Principem fungování profesionálních respirátorů často není superhustá tkanina (nedalo by se přes ni dýchat a hned by zvlhna, čímž bychom naopak virům pomohli) ale tkanina s ELEKTRICKÝM NÁBOJEM. Vtip je v tom, že nemusí být ani tak hustá. Elektrický náboj přitáhne částice, které by jinak prošly, ale díky elektrickému náboji se přichytí na nabitá vlákna. Testováním v praxi jsem zjistil, že z hlediska udržení toho náboje je nejlepší polyesterová tkanina. Ta je nejméně náchylná na pokles náboje vlivem vlhkosti. Udrží se ho tam cca polovina ještě po 4. hodinách. El. náboj se vybije jednak časem (ale za desítky hodin, což tady není problém), a rychleji, když filtr dostatečně zvlhne dechem, proto rouška nesmí být moc hustá. Jen pozor na kontakt s uzemněným vodičem." zveřejnil docent Polzer. MÍRA FUNKČNOSTI DOMÁCÍHO FILTRU NENÍ OTESTOVÁNA NÁVOD-KONCEPT DOLE.

Technická univerzita Liberec vyrábí roušky s filtrem z nanovlákna:Profesor z University of Alberta v Kanadě vyrábí a popisuje účinky filtru s NaCl:

Kde můžu filtry sehnat?

Od 8.4.2020 lze zakoupit metráž z netkané textilie melt-blown, která se dá používat jako filtr na úrovni FFP1. Iniciátorem výzvy pro výrobu filtrů do roušek byla Technická Univerzita Liberec.
Pro úroveň filtrace FFP2 jsou již k dostání respirátory nebo roušky z nanovlákna. Z domácí produkce jsou k dispozici ústenky s nanovrstvou od firmy Batist Medical (pro zdravotnická zařízení) či je možné zakoupit výrobky brněnské firmy Respilon. Další možností jsou alternativy filtrů.
Můžete dát přednost filtru se solnou vrstvou nebo použijete jako filtr nějaký z DOSTUPNÝCH MATERIÁLŮ. Hlavní funkce roušky je chránit okolí, povýšení roušky na polorespirátor vložením filtru je tedy bonus. Pokud nejste rizikovou skupinou, lze nosit samozřejmě i roušku bez filtru, především při sportu či v létě, kdy budou větší nároky na prodýchání materiálu.
Návody na výrobu filtrů jsou postaveny na teoretických předpokladech dle fyzikálních a chemických vlastnostech materiálů. Vzhledem k neexistenci testů pouze předpokládáme jejich účinnost, ale nemůžeme ji garantovat.

Jak si doma vyrobit filtr s NaCl?

Jedná se o návod postupu ze studie, kde je přímo otestována funkčnost (zobrazeno tučně). Pro alergiky je doporučena nižší koncentrace soli (dle studie ověřena funkčnost i pro poloviční množství) a použití originálního polysorbátu 20 (prověřte si prosím, zda je konkrétně pro Vás zdravotně bezpečný)
EDIT 4.4.2020
1) Rozpárejte jednorázovou chirurgickou roušku a vyjměte z ní prostřední vrstvu. Kdo nemáte, použijte nějakou UMĚLOU tkaninu, např. netkanou textilii na zahrádky.
2) Připravte si 300g soli a polévkovou lžíci polysorbátu 20 . Ve studii je použit polysorbát 20, jde ale jen o to, snížit povrchové napětí vody tak, aby roztok mohl obalit všechna vlákna. Postačí tedy i jar či prací prášek - dle Vašeho uvážení.
3) Do nádoby nalijte 1 l horké vody (ideálně svařené přímo z konvice), přidejte polysorbát 20 (či jar nebo prací prášek) a po jeho rozpuštění nasypte sůl. Pořádně promíchejte, aby se sůl rozpustila (ideálně všechna).
4) Na talířek položte tkaninu a polijte ji množstvím roztoku odpovídajícím 0,08ml/cm2 tkaniny a na cca 8 hodin odstavte Pro filtr 15x20cm to odpovídá zhruba 25 ml roztoku (5 kávových lžiček).
5) Poté přendejte nasáklou tkaninu do druhého talíře a polijte ji množstvím roztoku odpovídajícím 0,16ml/cm2 tkaniny a dejte sušit na 40 stupňů, dokud se vše neodpaří. Pro filtr 15x20cm to odpovídá zhruba dvojnásobku, tedy cca 50 ml roztoku (10 kávových lžiček), pak lze dát do trouby na 50 °C.
6) Vložte do kapsy Vaší bavlněné roušky s kapsou 15x20 cm.
7) Po příchodu z venku CELOU ROUŠKU I S FILTREM STERILIZUJTE! Stačí vařící vodou z konvice zalít a nechat 30minut, pak z ní (po sterilizaci!) vyjměte filtr a postup napouštění solným roztokem opakujte pro další použití.
TENTO POSTUP PLATÍ POUZE PRO FILTRY!!! ROUŠKY SOLNÝM ROZTOKEM NEOŠETŘUJTE, HROZILO BY POŠKOZENÍ TKÁNÍ VAŠEHO OBLIČEJE!!!Jak si doma vyrobit elektrostatický filtr?

Jedná se pouze o koncept podle teorie, není testován ani obhájen!!!
1) Ideální je 100% polyester. Látku stačí elektricky nabít - třením o nafukovací balónek, až bude elektrizovat vaše vlasy.
2) Vložit do kapsy roušky (profesionální respirátory mají vrstev s nábojem třeba 5).
3) Ideální se ukázala rouška z netkané textilie pod jahody (je černá a rychle vysychá)
4) Po použití je třeba filtr vysterilizovat k opakovanému použití. Doporučuji zalít vařící vodou z konvice a nechat opět 30 minut.